Archive for Φεβρουάριος, 2019

Τριήμερη εκδρομή ΣΤ΄τάξης στην Αθήνα

Τετάρτη, 20 Φεβρουαρίου, 2019

Στις 16-18/ 2/ 2019 πραγματοποιήθηκε η τριήμερη εκπαιδευτική εκδρομή της ΣΤ΄τάξης του 3ου Δημοτικού Σχολείου Ν. Μουδανιών στη Βουλή των Ελλήνων στην Αθήνα. Οι μαθητές και οι συνοδοί τους είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν σημαντικά μνημεία και ξεναγηθούν σε ιστορικά και εκπαιδευτικά μουσεία της Αθήνας.

Πραγματοποίηση εκπαιδευτικής επίσκεψης των τάξεων Γ΄& Δ΄του 3ου Δημοτικού σχολείου Ν. Μουδανιών στο μυθολογικό πάρκο: “Ηρακλής- Οι 12 Άθλοι”

Παρασκευή, 8 Φεβρουαρίου, 2019

Την Πέμπτη 7- 2- 2019 οι τάξεις Γ΄& Δ΄του 3ου Δημοτικού Σχολείου Ν. Μουδανιών πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στη Δ.Ε.Θ. Θεσσαλονίκης στο  μυθολογικό πάρκο: « Ηρακλής- Οι 12 Άθλοι ».
Οι μικροί επισκέπτες πραγματοποίησαν ένα συναρπαστικό, εκπαιδευτικό και βιωματικό ταξίδι στο μακρινό παρελθόν και ανακάλυψαν έναν προς έναν, όλους τους γνωστούς αλλά και άγνωστους μύθους του
πιο σημαντικού ήρωα της ελληνικής μυθολογίας, του Ηρακλή.

Ενημερωτικό σημείωμα

Παρασκευή, 8 Φεβρουαρίου, 2019

Σας ενημερώνουμε ότι συμφώνα με το αρ.217785/Δ1/18-12-2018 Υπουργική Απόφαση του Υπουργείου Παιδείας Έρευνας και Θρησκευμάτων, υλοποιείται την τρέχουσα σχολική χρονιά σε όλα τα σχολεία της χώρας, η δράση «Παραμονή των διδακτικών βιβλίων στο Δημοτικό Σχολείο για τουλάχιστον δύο (2) Σαββατοκύριακα το μήνα».

Η δράση υλοποιείται τουλάχιστον δύο (2) φορές τον μήνα για όλους τους μήνες του διδακτικού έτους και καθιέρωση της παραμονής των διδακτικών βιβλίων στο σχολείο, δεν αποτελεί μια συμβολική παρέμβαση, αλλά επιδιώκεται οι μαθητές και οι μαθήτριες να μην ασχολούνται   με την προετοιμασία μαθημάτων κατά τη διάρκεια αυτών των Σαββατοκύριακων. Ως εκ τούτου σε καμία περίπτωση δεν ανατίθενται εργασίες και δεν προγραμματίζονται επαναληπτικές εμπεδωτικές δοκιμασίες για τη Δευτέρα μετά το Σαββατοκύριακο υλοποίησης της δράσης.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του 3ου Δημοτικού Σχολείου Ν. Μουδανιών με γνώμονα πάντα το μέγιστο όφελος για τους μαθητές / τριες, αποφάσισε με την υπ. αριθμ. 25 Πράξη του να εφαρμόσει τη δράση δύο φορές το μήνα.

ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ: Παρασκευή 8 & 22

ΜΑΡΤΙΟΣ: Παρασκευή 8 & Πέμπτη 21  ΑΠΡΙΛΙΟΣ: Παρασκευή 5 & 19    ΙΟΥΝΙΟΣ: Παρασκευή 7

Διάκριση του μαθητή Μηλίνη Κωνσταντίνου

Τρίτη, 5 Φεβρουαρίου, 2019

Ο μαθητής της Α τάξης του 3ου Δημοτικού σχολείου Ν. Μουδανιών Μηλίνης Κωνσταντίνος συμμετείχε στο 18ο ομαδικό πρωτάθλημα Μαθητών- Μαθητριών Θεσσαλονίκης και Χαλκιδικής 2019 που διοργάνωσε ο σκακιστικός όμιλος Λαγυνών σε συνεργασία με την ένωση σκακιστικών σωματείων νομών Θεσσαλονίκης- Χαλκιδικής. Ο διαγωνισμός διεξήχθη στο Δημοτικό σχολείο Λαγυνών στις 2-3 Φεβρουαρίου 2019, όπου ο Μηλίνης Κωνσταντίνος σημείωσε 4 νίκες & 1 ισοπαλία. Του αξίζουν πολλά συγχαρητήρια!

Παρουσίαση του βιβλίου “Αποστολή: Τερατέξ”

Τρίτη, 5 Φεβρουαρίου, 2019

Τη Δευτέρα 4- 2- 1019 οι Α & Β τάξεις του 3ου Δημοτικού σχολείου Ν. Μουδανιών παρακολούθησαν την παρουσίαση της συγγραφέως Σταυρούλας Παγώνα για το βιβλίο της, “Αποστολή: Τερατέξ” των εκδόσεων Ελληνεκδοτική. Στο πλαίσιο της βιβλιοπαρουσίασης οι μαθητές παρακολούθησαν κουκλοθέατρο και στο τέλος, όποιος ήθελε, αγόρασε το βιβλίο.

Παρακολούθηση της παράστασης “ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΤΗ ΦΟΡΑ-” THE MUSICAL

Τρίτη, 5 Φεβρουαρίου, 2019

Στις 4- 2- 2019 οι Α, ΒΓ τάξεις του 3ου Δημοτικού Σχολείου παρακολούθησαν στο Δημοτικό θέατρο Ν. Μουδανιών την παράσταση: “ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΤΗ ΦΟΡΑ-THE MUSICAL” της Μαρίας Στεφάνου. Πρόκειται για ένα τρυφερό, μοντέρνο και άκρως επίκαιρο μουσικό παραμύθι για τη ζωή και τις μεγάλες, αλλά τόσο απλές, αλήθειες της διαδρομής μας προς εμάς.

Πρόγραμμα φιλαναγνωσίας της Ε τάξης

Τρίτη, 5 Φεβρουαρίου, 2019

Η Ε τάξη του 3ου δημοτικού σχολείου Ν. Μουδανιών ασχολήθηκε με το πρόγραμμα φιλαναγνωσίας: “M’ ένα βιβλίο ταξιδεύω μ’ ένα βιβλίο ονειρεύομαι”. Με τη βοήθεια της δασκάλας τους, Κρεμμύδα Ρούλας, τα παιδιά ανέλαβαν να παρουσιάσουν από ένα βιβλίο της αρεσκείας τους.