Archive for Νοέμβριος, 2019

ΘΕΟΙ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΟΥ – 3ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ Ν.ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ

Τετάρτη, 27 Νοεμβρίου, 2019

Την Παρασκευή 22 Νοεμβρίου οι μαθητές και οι μαθήτριες  των Γ΄ και  Δ΄ τάξεων του σχολείου μας επισκέφτηκαν  το θεματικό πάρκο στη ΔΕΘ με Θέμα : « Θεοί του Ολύμπου» Όλοι  οι θεοί και οι Θεές ζωντάνεψαν μπροστά στα μάτια των παιδιών, εντυπωσιάζοντάς  τα  από την εξαιρετική απόδοση των ομοιωμάτων, το στήσιμο των σκηνικών. Παράλληλα συμμετείχαν σε παιχνίδι γνώσεων της ιστορίας των θεών , δίνοντας τους έτσι την ευκαιρία να ξαναθυμηθούν όσα διδάχθηκαν .

ΑΝΤΙΤΟΡΠΙΛΙΚΟ ΒΕΛΟΣ—3ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ Ν.ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ

Τρίτη, 26 Νοεμβρίου, 2019

Οι μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης επισκέφτηκαν στην παραλία Θεσ/νίκης το Ιστορικό Αντιτορπιλικό τύπου Fletcher «ΒΕΛΟΣ» που έχει χαρακτηριστεί Μουσείο Αντιδικτατορικού Αγώνα . Είναι ένα από τα τέσσερα πλοία που σώζονται μέχρι σήμερα .

Παράλληλα είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν στο Μέγαρο Μουσικής την Έκθεση με κουστούμια της όπερας με Ανακυκλώσιμα υλικά .

17 Νοεμβρίου 2019

Τετάρτη, 20 Νοεμβρίου, 2019

Σήμερα Παρασκευή 15 Νοεμβρίου 2019 οι μαθητές της Γ΄ τάξης του σχολείου μας παρουσίασαν ένα χρονικό – αφιέρωμα στις μέρες εξέγερσης του Πολυτεχνείου ενάντια στο δικτατορικό καθεστώς της χούντας.

Ένα χρονικό περιεκτικό, διδακτικό, πλαισιωμένο από όμορφα τραγούδια των ημερών .

Ευχαριστούμε τους μαθητές της Γ΄ τάξης, τη δασκάλα τους και το μουσικό του σχολείου μας για την όμορφη γιορτή που μας παρουσίασαν.