Archive for 10 Σεπτεμβρίου, 2021

ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΣΧ.ΕΤΟΥΣ 2021-2022

Παρασκευή, 10 Σεπτεμβρίου, 2021

Αγαπητοί Γονείς,

Η φετινή σχολική χρονιά, που ξεκινάει τη Δευτέρα 13/9/2021, έχει τις δυσκολίες που όλοι γνωρίζουμε και τις οποίες πιστεύω, με καλή θέληση, θα μπορέσουμε να ξεπεράσουμε.

Όλοι οι μαθητές θα πρέπει να φοράνε τις μάσκες τους και να έχουν μαζί τους την δήλωση αρνητικού selftest. Τα test θα γίνονται από εσάς στο σπίτι κάθε Δευτέρα και Πέμπτη και θα ελέγχονται από τους εκπαιδευτικούς στο σχολείο κάθε Τρίτη και Παρασκευή.

Κατ΄εξαίρεση την πρώτη εβδομάδα του διδακτικού έτους το τεστ πρέπει να πραγματοποιηθεί έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση για τον αγιασμό . Για τους μαθητές διατίθενται δωρεάν 6 αυτοδιαγνωστικά self-test από τα φαρμακεία, έως τις 17 Σεπτεμβρίου.

Οι μαθητές θα προσέλθουν στο σχολείο στις 9.30. Στη συνέχεια θα περάσουν στις αίθουσες για να γνωρίσουν τους/τις δασκάλους/ες τους και να παραλάβουν τα βιβλία τους. Θα πρέπει να έχουν μαζί τις τσάντες τους.

Μέσα στο προαύλιο του σχολείου θα μπουν μόνο οι μαθητές. Οι γονείς θα παραμείνουν έξω από το σχολείου εκτός από έναν γονέα της Α΄ Τάξης που θα συνοδεύει το παιδί του, θα φοράει υποχρεωτικά τη μάσκα του και θα βρίσκεται σε προκαθορισμένο χώρο.

Οι μαθητές θα αναχωρήσουν από το σχολείο περίπου στις 11:00, αφού τελεστεί ο Αγιασμός.

Από την Τρίτη θα εφαρμοστεί κανονικά το πρόγραμμα 8:15-13:15.Κανονικά θα λειτουργήσει το ολοήμερο 13:15-16:00.

Οι γονείς θα παραδίδουν και θα παραλαμβάνουν καθημερινά τα παιδιά τους στην είσοδο του σχολείου.

Τα υγειονομικά πρωτόκολλα, στα οποία αναφέρονται λεπτομερώς όλες οι οδηγίες για τη λειτουργία της σχολικής μονάδας, θα αναρτηθούν στη ιστοσελίδα μας μόλις μας αποσταλούν από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Παπαβασιλείου Εμμανουήλ