Archive for Οκτώβριος, 2022

Η παρέλαση του σχολείου μας

Κυριακή, 30 Οκτωβρίου, 2022

Την Παρασκευή 28 Οκτωβρίου 2022 , οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ, Ε και ΣΤ τάξης του σχολείου μας, συμμετείχαν στην παρέλαση που έγινε στο πλαίσιο των εορτασμών για την εθνική επέτειο της 28ης Οκτωβρίου.

Σχολική γιορτή για την 28η Οκτωβρίου

Κυριακή, 30 Οκτωβρίου, 2022

Μετά από 2 χρόνια περιορισμών λόγω διασποράς του Covid-19, οι πόρτες του σχολείου μας άνοιξαν για τη γιορτή της 28ης Οκτωβρίου. Οι μαθητές της Γ τάξης, μαζί με τη δασκάλα τους Παυλούδη Αγγελίνα και τη βοήθεια της μουσικού μας , ετοίμασαν μια όμορφη γιορτή με τραγούδια, ποιήματα και θεατρικά έργα. Την εκδήλωση αυτή παρακολούθησαν οι μαθητές , ο Σύλλογος Διδασκόντων και φυσικά οι γονείς της Γ τάξης.

Συγχαρητήρια στη δασκάλα και τους μαθητές της Γ τάξης που μέσα από αυτή τη γιορτή μας μετέφεραν στα γεγονότα της 28ης Οκτωβρίου του 1940.

btr

2η επίσκεψη του Δικτύου για τα δικαιώματα των παιδιών στο σχολείο μας (Δ, Ε, ΣΤ ) (21/10/2022)

Κυριακή, 30 Οκτωβρίου, 2022

Την Παρασκευή 21 Οκτωβρίου . το Δίκτυο των δικαιωμάτων των παιδιών , επισκέφθηκε ξανά το σχολείο μας , προκειμένου να παρουσιάσει τις ιδέες του και τις δραστηριότητες του και στους μεγαλύτερους μαθητές του σχολείου μας. Έτσι, τα μέλη του Δικτύου με πολλή χαρά έδωσαν την ευκαιρία στους μαθητές της Δ, Ε και ΣΤ τάξης, να έρθουν σε επαφή με τα δικαιώματα των παιδιών μέσω ευχάριστων δραστηριοτήτων ,βιβλίων, αλλά και μέσω του διαλόγου και της συζήτησης . Κεντρικός τους στόχος ήταν να τους μεταφέρουν κυρίως το μήνυμα του δικαιώματος τους να λένε τη γνώμη τους και να τη στηρίζουν όταν ξέρουν ότι έχουν δίκιο.

Επίσκεψη του Δικτύου για τα δικαιώματα των παιδιών στο σχολείο μας (Α, Β, Γ ) (14/10/2022)

Κυριακή, 16 Οκτωβρίου, 2022

Την Παρασκευή 14 Οκτωβρίου 2022, επισκέφθηκε το σχολείο μας το Δίκτυο των δικαιωμάτων του παιδιού.

Το «Δίκτυο για τα Δικαιώματα του Παιδιού» (Δίκτυο) είναι ένα μη κερδοσκοπικό σωματείο που ιδρύθηκε το 2004 με βασικό στόχο την προάσπιση των δικαιωμάτων του παιδιού, όπως αυτά ορίζονται στη Σύμβαση για τα Δικαιώματα του Παιδιού (1989) του ΟΗΕ. Τα προγράμματα του Δικτύου προωθούν την αλληλεγγύη, τη συνεργασία, τη σύμπραξη , τη δικτύωση , τον εθελοντισμό , τη συλλογικότητα , την κοινωνικοποίηση και δίνουν βήμα στα παιδιά να εκφραστούν.

Έτσι, τα μέλη του Δικτύου με πολλή χαρά έδωσαν την ευκαιρία στους μαθητές της Α, Β και Γ τάξης, να έρθουν σε επαφή με τα δικαιώματα των παιδιών μέσω ευχάριστων δραστηριοτήτων ,παιχνιδιών, κατασκευών αλλά και βιβλίων. Κεντρικός τους στόχος ήταν να τους μεταφέρουν κυρίως το μήνυμα του δικαιώματος τους να λένε τη γνώμη τους και να τη στηρίζουν όταν ξέρουν ότι έχουν δίκιο.

Στις 21 Οκτωβρίου έχουν προγραμματιστεί να πραγματοποιηθούν δραστηριότητες και για τους μαθητές των υπόλοιπων τάξεων.

“9η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού”

Κυριακή, 2 Οκτωβρίου, 2022

Την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου 2022 το σχολείο μας σε συνεργασία με το 4ο Δημοτικό Σχολείο, συμμετείχαν στις αθλητικές δραστηριότητες που πραγματοποιήθηκαν στο Δημοτικό Στάδιο Νέων Μουδανιών με αφορμή την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού.

Με σύνθημα “ΑΘΛΗΣΗ κάθε μέρα, ΥΓΕΙΑ μια ζωή” και με τη συμμετοχή αθλητών από τον αθλητικό σύλλογο ”ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ” , οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με διάφορα αθλήματα του στίβου όπως ακόντιο, άλμα εις μήκος, άλμα εις ύψος κ.ά.

Στην εκδήλωση αυτή συμμετείχε και η Πρωταθλήτρια Ευρώπης 2022 Τζένγκο Ελίνα, η οποία διακρίνεται στο αγώνισμα του ακοντισμού. Η χαρά των παιδιών ήταν μεγάλη, καθώς η Πρωταθλήτρια ήταν αυτή που έδειξε στα παιδιά το συγκεκριμένο αγώνισμα και τους μίλησε για τη σημαντικότητα της συμμετοχής τους στον αθλητισμό.

Το σχολείο μας με χαρά δώρισε στην Ελίνα Τζένγκο και στον προπονητή της από ένα βιβλίο για την τιμή που μας έκαναν και συμμετείχαν στην εκδήλωσή μας.