Στο πλαίσιο της Πράξης «Εκπαίδευση αλλοδαπών και παλιννοστούντων μαθητών» και της Δράσης 2 «Ενίσχυση της ελληνομάθειας» προβλέπεται η λειτουργία της Υποδράσης 2.3 “Λειτουργία θερινών τμημάτων”. Γενικός σκοπός των Θερινών Τμημάτων είναι η ενίσχυση των αλλοδαπών μαθητών στο στάδιο της μετάβασής τους από τη μία σχολική βαθμίδα σε άλλη και η αποφυγή της σχολικής διαρροής. Για το καλοκαίρι του 2012 θα υλοποιηθούν 100 Θερινά Τμήματα πανελλαδικά.Ανάμεσα στα σχολεία που θα υλοποιήσουν το πρόγραμμα είναι και το 3ο Δημοτικό Σχολείο Νέων Μουδανιών. Την παιδαγωγική εποπτεία της δράσης την έχει το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας. Τα μαθήματα θα πραγματοποιηθούν από 18 Ιουνίου μέχρι 29 Ιουνίου, με ρυθμό 4 διδακτικών ωρών την ημέρα για κάθε τμήμα που θα δημιουργηθεί.