Το  σχολειό μας για δεύτερη  συνεχή  χρονιά επισκέφθηκε την Αθήνα. Στο πλαίσιο του μαθήματος της ιστορία, οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης -οι μελλοντικοί  πολίτες του τόπου μας είχαν την τιμή να καθίσουν στα έδρανα της βουλής των Ελλήνων .

Πρόκειται για μια εκδρομή εκπαιδευτικού και ψυχαγωγικού χαρακτήρα με επισκέψεις στις Θερμοπύλες ,στο Αστεροσκοπείου, στο μουσείο φυσικής ιστορίας Γουλανδρή ,στον Άγνωστο στρατιώτη και στην Ακρόπολη .

Ζήσαμε την εμπειρία ενός κοινού ταξιδιού  γονείς παιδιά εκπαιδευτικοί γίναμε μία ομάδα. Νιώσαμε το Μεγαλείο της Δημοκρατίας μέσα στην Βουλή των Ελλήνων.

Θαυμάσαμε  την αφοσίωση της προεδρικής φρουρας ,αντικρίσαμε το μεγαλείο του Παρθενώνα και των καρυάτιδων ,περπατήσαμε στα πλακόστρωτα του ιστορικού κέντρου  και  μέσα από ένα τηλεσκόπιο παρατηρήσαμε τα  αστερία του ‘’αθηναϊκού ουρανού’’.