Archive for Απρίλιος, 2019

Επίσκεψη στο Ινστιτούτο Μελισσοκομίας Αγίου Μάμα

Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2019

Τη Δευτέρα 15- 4- 2019 οι μαθητές των Α΄ & Β ΄ τάξεων του 3ου Δημοτικού Σχολείου Ν. Μουδανιών επισκέφθηκαν το Ινστιτούτο Μελισσοκομίας Χαλκιδικής που βρίσκεται στον Άγιο Μάμα. Εκεί, είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για την κοινωνία των μελισσών , να γνωρίσουν τα προϊόντα της μέλισσας και τις ευεργετικές τους ιδιότητες και να αντιληφθούν την ουσιαστική περιβαλλοντική προσφορά των μελισσών στη φύση για τη διατήρηση της βιοποικιλότητας.

Mουσικό γράφιτι 2019

Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2019

Την Τετάρτη 17-4-2019 η ΣΤ΄τάξη του 3ου Δημοτικού Σχολείου Ν. Μουδανιών συμμετείχε στην πολιτιστική εκδήλωση “7η Μουσική Συνάντηση Σχολείων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Χαλκιδικής – Μουσικό Γκράφιτι Δημοτικών Σχολείων της Χαλκιδικής 2018 – 2019” που πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό θέατρο Πολυγύρου.

Πρόγραμμα ευέλικτης ζώνης A΄ Δημοτικού

Παρασκευή, 12 Απριλίου, 2019

Φέτος η ευέλικτη ζώνη της Α΄Δηµοτικού  είχε ως θέμα την υγιεινή διατροφή και τα οφέλη της. Έτσι, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να μυηθούν στα μυστικά της ισορροπημένης διατροφής και παράλληλα να γνωρίσουν ένα γλυκό θησαυρό, δηλαδή το μέλι. Στα πλαίσια του προγράμματος αυτού λοιπόν, παρασκεύασαν νόστιμα τρουφάκια με βάση το μέλι με σκοπό να μάθουν τις ευεργετικές ιδιότητες του μελιού και να το εντάξουν στις διατροφικές τους συνήθειες.

Επίσκεψη του συγγραφέα Πάνου Χριστοδούλου

Πέμπτη, 11 Απριλίου, 2019

Τη Δευτέρα 1/4/2019 οι μαθητές του 3ου Δημοτικού Σχολείου Ν. Μουδανιών είχαν τη χαρά να υποδεχτούν το συγγραφέα Πάνο Χριστοδούλου που παρουσίασε τα εξής βιβλία:

• «Τόνοι,τόνοι και Τόνι» (εκδόσεις Μεταίχμιο) στις τάξεις Α & Β δημοτικού
  • «Ο Ζαχαρίας και η σπιτική μπεσαμέλ» & «Τροχονόμος στα κατσάβραχα» (εκδόσειςΚέδρος) στις τάξεις Γ & Δ δημοτικού
  • «Ο Ναβίντ δεν ήρθε για διακοπές» (εκδόσεις Κέδρος) στις τάξεις Ε & ΣΤ δημοτικού

Μετά την παρουσίαση, τα παιδιά περιηγήθηκαν  στην έκθεση, όπου μπόρεσαν να προμηθευτούν το βιβλίο που επιθυμούσαν. Στο τέλος της εκδήλωσης, ο συγγραφέας  υπέγραψε τα βιβλία του.