Archive for Μάρτιος, 2019

Σχολική γιορτή για την επέτειο της 25ης Μαρτίου

Τετάρτη, 27 Μαρτίου, 2019

Την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2019 οι μαθητές της Ε΄ τάξης του 3ου Δημοτικού σχολείου Ν. Μουδανιών με συντονίστρια τη δασκάλα Κρεμμύδα Ρούλα και τη βοήθεια του μουσικού Κοσμίδη Χρήστου, παρουσίασαν τη σχολική γιορτή για την επέτειο της 25ης Μαρτίου του 1821. Το χρονικό της ελληνικής επανάστασης παρακολούθησαν γονείς και μαθητές, ενώ η εκδήλωση στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία.

Επίσκεψη στο εργοστάσιο ανακύκλωσης χαρτιού ΜΕΛ

Τετάρτη, 20 Μαρτίου, 2019

Την Τρίτη 19-3-2019 οι Γ΄ & Δ΄ τάξεις επισκέφθηκαν την Μακεδονική Εταιρεία Χάρτου ΜΕΛ που βρίσκεται στη Γέφυρα Θεσσαλονίκης. Εκεί οι μαθητές του 3ου Δημοτικού Σχολείου Ν. Μουδανιών είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν στις εγκαταστάσεις και να παρακολουθήσουν από κοντά τη διαδικασία ανακύκλωσης χαρτιού.

Επίσκεψη στο Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος στη Θεσσαλονίκη για την παρακολούθηση της Θεατρικής παράστασης: «Ο μεγάλος περίπατος του Πέτρου»

Τετάρτη, 20 Μαρτίου, 2019

Την Τρίτη 26-2-2019 οι τάξεις Δ΄, Ε΄& ΣΤ΄  του 3ου Δημοτικού Σχολείου Ν. Μουδανιών παρακολούθησαν την παράσταση “Ο μεγάλος περίπατος του Πέτρου”, βασισμένη στο βραβευμένο μυθιστόρημα  της συγγραφέως Άλκης Ζέη. Ένας μεγάλος περίπατος, ένα ταξίδι συναισθημάτων, ένα έργο που συνδυάζει τη σκληρή πραγματικότητα και την αγωνία της επιβίωσης  με την ελαφρότητα και την αθωότητα της παιδικής ηλικίας.

«Λέμε ΟΧΙ στο Σχολικό Εκφοβισμό»

Πέμπτη, 14 Μαρτίου, 2019

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα κατά του “bullying” , οι Ε΄& ΣΤ΄τάξεις παρουσίασαν την Παρασκευή 8-3-2019 το πρόγραμμα: “Λέμε ΟΧΙ στο σχολικό εκφοβισμό” με σκοπό την πρόληψη του φαινομένου.

Συμμετοχή του 3ου Δημοτικού Σχολείου Ν. Μουδανιών στο χορευτικό αντάμωμα “Ας κρατήσουν οι χοροί”

Πέμπτη, 14 Μαρτίου, 2019

Την Πέμπτη 14-3-2019 το 3ο Δημοτικό Σχολείο Ν. Μουδανιών συμμετείχε στο χορευτικό αντάμωμα των Δημοτικών Σχολείων της Χαλκιδικής
με τίτλο  «Ας κρατήσουν οι χοροί» στο κλειστό γυμναστήριο Ν. Μουδανιών.

Βαθμολογία Β΄ τριμήνου

Τετάρτη, 13 Μαρτίου, 2019

Αγαπητοί γονείς

Την Τετάρτη 20  Μαρτίου  2019 στη 13:15 θα δοθούν οι Έλεγχοι  Προόδου του Β΄ τριμήνου του σχολικού έτους 2018-19. Οι γονείς των μαθητώντων Α΄ και  Β΄ τάξεων θα ενημερωθούν γιατη φοίτηση των παιδιών τους από τις δασκάλες των αντίστοιχων τάξεων.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων

Παρακολούθηση της παράστασης της ομάδας “Λύραυλος”

Πέμπτη, 7 Μαρτίου, 2019

Την Τετάρτη 6-3-2019 το 3ο Δημοτικό σχολείο Ν. Μουδανιών παρακολούθησε τη διαδραστική παράσταση της ομάδας “Λύραυλος”.
Συγκεκριμένα μας παρουσίασαν πιστά αντίγραφα  αρχαίων ελληνικών μουσικών οργάνων: έγχορδα,  κρουστά , πνευστά, ανακατασκευασμένα  από ξύλο, καλάμι, καύκαλο χελώνας, έντερα για χορδές και δέρμα ζώων . Παίζοντας τα όργανα αυτά και τραγουδώντας, παράλληλα  με την προβολή διαφανειών, οι μουσικοί κατάφεραν να μας ταξιδέψουν στην αρχαία Ελλάδα. Στο τέλος, έδειξαν στα παιδιά πώς μπορούμε να κατασκευάσουμε αυτοσχέδια μουσικά όργανα επαναχρησιμοποιώντας “άχρηστα” υλικά.

Αποκριάτικη γιορτή

Δευτέρα, 4 Μαρτίου, 2019

Ο Σύλλογος γονέων & κηδεμόνων, για άλλη μια χρονιά διοργάνωσε μια πολύ επιτυχημένη αποκριάτικη γιορτή στο χώρο του σχολείου μας το Σάββατο 2-3-2019 . Οι μαθητές του 3ου Δημοτικού Σχολείου και οι οικογένειές τους διασκέδασαν, γεύτηκαν σπιτικά εδέσματα και είχαν την ευκαιρία να κερδίσουν πλούσια δώρα μέσω λαχειοφόρου αγοράς. Και του χρόνου!

Καλωσορίζουμε την Άνοιξη

Παρασκευή, 1 Μαρτίου, 2019

Οι μαθητές της Γ΄τάξης του 3ου Δημοτικού Σχολείου επισκέφθηκαν κτήμα με ανθισμένες αμυγδαλιές και θαύμασαν από κοντά την ομορφιά του ανοιξιάτικου τοπίου. Ο κ. Θανάσης Μαραγκός, απήγγειλε το ποίημα : “Στην κυρά της τόλμης” το οποίο αφορά στην αμυγδαλιά που ανθίζοντας μέσα στη βαρυχειμωνιά, μεταφέρει μήνυμα ελπίδας για την άνοιξη που έρχεται… Καλό μήνα!

Εκδήλωση για την Τσικνοπέμπτη

Παρασκευή, 1 Μαρτίου, 2019

Την Πέμπτη 28-2-2019 το 3ο Δημοτικό σχολείο Ν. Μουδανιών, τιμώντας τις παραδόσεις, οργάνωσε εκδήλωση για την ημέρα της Τσικνοπέμπτης. Τα παιδιά με τους δασκάλους τους ζωντάνεψαν το “Γαϊτανάκι”, το γνωστό έθιμο της αποκριάς, τραγούδησαν και χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς, ενώ ο Σύλλογος γονέων και κηδεμόνων φρόντισε ώστε να “τσικνίσουν”!
Και του χρόνου!