Archive for Δεκέμβριος, 2021

ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΕΥΧΩΝ ΜΕ ΙΤΑΛΙΑ

Πέμπτη, 23 Δεκεμβρίου, 2021

Στα πλαίσια της αλληλογραφίας που κάνουν οι μαθητές των Ε’ και Στ’ τάξεων με συνομήλικους μαθητές στην Ιταλία αντάλλαξαν ευχετήριες κάρτες για τα Χριστούγεννα και το Νέο Έτος.

Χριστούγεννα 2021 Γ’ τάξη

Πέμπτη, 23 Δεκεμβρίου, 2021

Οι μαθητές της Γ΄ τάξης του σχολείου μας δημιούργησαν ένα ξεχωριστό και ευφάνταστο γράμμα για τον Άγιο Βασίλη, μεταφέροντας τις ευχές και επιθυμίες τους.

Χριστούγεννα 2021

Πέμπτη, 23 Δεκεμβρίου, 2021

Σήμερα είχαμε την τιμή να υποδεχτούμε τον Άγιο Βασίλη, ο οποίος μας έκανε έκπληξη και επισκέφτηκε μαζί με το ξωτικό του όλες τις τάξεις του σχολείου μας μοιράζοντας δώρα, γλυκά και πολλά χαμόγελα. Οι μαθητές της Δ’ τάξης συνόδεψαν τον Άγιο Βασίλη ψάλλοντας τα κάλαντα.

Χριστούγεννα 2021 Α΄ τάξη

Πέμπτη, 23 Δεκεμβρίου, 2021

Τους μαθητές της Α’ τάξης περίμενε μια μικρή έκπληξη. Οι δάσκαλοι της τάξης, Σοφία Καραγιαννίδου και Μπουτζίκος Άγγελος, δώρισαν στους μαθητές τους τις χειροποίητες αυτές χιονόμπαλες χαρίζοντάς τους πολλές ευχές και χαμόγελα.

Χριστούγεννα 2021 Δ’ τάξη

Πέμπτη, 23 Δεκεμβρίου, 2021

Οι μαθητές της Δ’ τάξης του σχολείου μας έψαλλαν τα κάλαντα στο κέντρο των Ν. Μουδανιών και κρέμασαν ευχετήριες κάρτες στα δέντρα της κεντρικής πλατείας συνοδευόμενοι από το δάσκαλό τους και τη δασκάλα της Μουσικής. Επισκέφτηκαν επίσης το Δήμαρχο Ν. Προποντίδας κ. Καρρά Εμμανουήλ, του ευχήθηκαν και έψαλλαν τα κάλαντα στο χώρο του Δημαρχείου.

Χριστούγεννα 2021 Α’ – Β’ τάξεις

Πέμπτη, 23 Δεκεμβρίου, 2021

Οι μαθητές της Β’ τάξης του σχολείου μας μπήκαν στο εορταστικό κλίμα των Χριστουγέννων δημιουργώντας χριστουγεννιάτικες κατασκευές και μαζί με τους μαθητές της Α’ τάξης είπαν τα κάλαντα γύρω από το δέντρο του σχολείου μας.

Επίσης, οι μαθητές της Β’ τάξης έπαιξαν θέατρο σκιών με χριστουγεννιάτικο έργο και φιγούρες του Καραγκιόζη και της παρέας του.

Εργαστήρια Δεξιοτήτων – Δ’ τάξη

Πέμπτη, 23 Δεκεμβρίου, 2021

Οι μαθητές της Δ’ τάξης στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων φύτεψαν δεντράκια στην αυλή του σχολείου.

Εργαστήρια Δεξιοτήτων – Α’ τάξη

Τετάρτη, 22 Δεκεμβρίου, 2021

Οι μαθητές της Α’ τάξης μαθαίνουν βιωματικά να φροντίζουν και να σέβονται το περιβάλλον. Ανακύκλωσαν παλιές μπαταρίες στον Κάδο ΑΦΗΣ και ξεκίνησαν ένα πείραμα, θάβοντας πλαστικό, χαρτί και φλούδες φρούτων στην αυλή του σχολείου. Σε δύο μήνες θα ανακαλύψουν ποιο από αυτά τα υλικά διαλύεται και ποιο όχι…

Ευχές από το 3ο Δημοτικό Σχολείο Ν. Μουδανιών

Τετάρτη, 22 Δεκεμβρίου, 2021

”Γνωρίζω την κατοικία του χθες, σχεδιάζω την κατοικία του σήμερα”.

Τετάρτη, 22 Δεκεμβρίου, 2021

Στα πλαίσια του προγράμματος ”Γνωρίζοντας την κατοικία του χθες , σχεδιάζω την κατοικία του σήμερα”, οι μαθητές της ΣΤ’ τάξης του σχολείου ζωγράφισαν τρόπους για την εξοικονόμηση ενέργειας και τόνισαν την αναγκαιότητα της εκμετάλλευσης των εναλλακτικών πηγών ενέργειας στον σχεδιασμό των κτιρίων.

Σήμερα, περισσότερο από ποτέ, τα σύγχρονα περιβαλλοντικά προβλήματα επιβάλλουν την επιστροφή του ανθρώπου σε οικολογικές – βιοκλιματικές αρχές δόμησης.

ΓΕΛΟΙΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤ’ ΤΑΞΗ

Παρασκευή, 17 Δεκεμβρίου, 2021

Στα πλαίσια της ενότητας “ΣΥΣΚΕΥΕΣ” στο μάθημα της Γλώσσας και με αφορμή το μάθημα στο Ανθολόγιο “Περιπέτεια με την τηλεόραση” του Ροντάρι, οι μαθητές της ΣΤ’ δημιούργησαν γελοιογραφίες για να τονίσουν ότι τα τελευταία χρόνια η τηλεόραση έχει εισβάλει και επηρεάζει με δυναμικό τρόπο την καθημερινή ζωή των ενηλίκων αλλά και των παιδιών.

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΚΑΙ ΕΙΔΩΝ ΠΡΩΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ ΣΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ

Παρασκευή, 17 Δεκεμβρίου, 2021

Με πολλή αγάπη και πολλές ευχές για Καλά Χριστούγεννα το σχολείο μας συγκέντρωσε και απέστειλε στο ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ 17 κούτες με τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης. Ευχαριστούμε πολύ τους μαθητές του σχολείου μας και τις οικογένειές τους για την κοινωνική ευαισθησία που επέδειξαν.

ΕΥΧΕΣ ΑΠΟ ΤΟ 3ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ

Τετάρτη, 15 Δεκεμβρίου, 2021