Archive for Νοέμβριος, 2021

Εργαστήρια Δεξιοτήτων – Α’ τάξη

Τρίτη, 30 Νοεμβρίου, 2021

Οι μαθητές της Α’ τάξης μέσα από το Πρόγραμμα “Δεν μαλώνω, δεν μαλώνω, μεγάλη αγκαλιά απλώνω” και τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων ανέπτυξαν δεξιότητες όπως η ενσυναίσθηση, η συνεργασία και η κριτική σκέψη. Έμαθαν να λένε “ΝΑΙ ΣΤΗ ΦΙΛΙΑ, ΟΧΙ ΣΤΗ ΒΙΑ”…

Εργαστήρια Δεξιοτήτων – Στ’ Τάξη

Τρίτη, 30 Νοεμβρίου, 2021

Στα πλαίσια του Προγράμματος “Διαμορφώνοντας υγιείς σχέσεις ανάμεσα στα φύλα” των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων, οι μαθητές της Στ’ τάξης καλλιεργώντας τις κοινωνικές τους δεξιότητες, συστήνονται στην ομάδα, μιλούν για τον εαυτό τους, για τα ενδιαφέροντα και τις κλίσεις τους στο παιχνίδι γνωριμίας με την ομάδα.

“Παίζουμε με τους αριθμούς”

Τρίτη, 30 Νοεμβρίου, 2021

Οι μαθητές της Β’ τάξης έπαιξαν στην αυλή του σχολείου παιχνίδια με αριθμούς στο μάθημα των Αγγλικών. Έτσι, εξασκήθηκαν στο νέο λεξιλόγιο με δημιουργικό και παιγνιώδη τρόπο.

ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ

Τρίτη, 23 Νοεμβρίου, 2021

Συγχαίρουμε τους μαθητές μας Τάπαλη Νικόλαο, μαθητή της Ε’ τάξης, και Πανταζάκη Ευαγγελία, μαθήτρια της Στ’ τάξης, για τη διάκρισή τους στον 15ο Μαθητικό Διαγωνισμό “Παιχνίδι και Μαθηματικά” της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας.

ΕΠΕΤΕΙΟΣ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ 2021

Τρίτη, 23 Νοεμβρίου, 2021

Σε κάθε τάξη πραγματοποιήθηκαν οι εορταστικές εκδηλώσεις για την επέτειο του Πολυτεχνείου την Τετάρτη 17 Νοεμβρίου 2021 στη σχολική μας μονάδα. Οι μικροί μαθητές είδαν σχετικά βίντεο και έκαναν ζωγραφιές.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ

Τετάρτη, 17 Νοεμβρίου, 2021

Στα πλαίσια του μαθήματος των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων, η Δ’ τάξη του σχολείου μας είχε τη χαρά να φιλοξενήσει την Τρίτη 16/11/2021 τον έμπειρο Διατροφολόγο κ. Κονταξή Γιώργο. Οι μαθητές παρακολούθησαν την παρουσίαση με έντονο ενδιαφέρον κι έπειτα έθεσαν τα ερωτήματά τους στον κ. Κονταξή.

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ

Τρίτη, 16 Νοεμβρίου, 2021

Αγαπητοί γονείς, κηδεμόνες και μαθητές/τριες,

Σας γνωρίζουμε ότι οι εκδηλώσεις για την επέτειο  του Πολυτεχνείου   σχολικού έτους 2021-22  θα πραγματοποιηθούν την Τετάρτη 17/11/2021 και ώρα 9:30—11:00 π.μ. αποκλειστικά εντός των τάξεων φοίτησης των μαθητών/τριών παρουσία μόνο των εκπαιδευτικών με τήρηση των μέτρων προστασίας. Επομένως, οι μαθητές προσέρχονται 9.30 χωρίς τσάντες και αποχωρούν σταδιακά από 10:45  έως   11.00.

Παρακαλούνται οι γονείς και κηδεμόνες να φροντίσουν για την ασφαλή αποχώρηση των μαθητών/τριών από το σχολείο μετά την λήξη των εορταστικών εκδηλώσεων. Το ολοήμερο τμήμα δεν θα λειτουργήσει.

Halloween 2021

Τετάρτη, 3 Νοεμβρίου, 2021

Οι μαθητές της Α’ τάξης γιόρτασαν το Halloween στο μάθημα των Αγγλικών με την κυρία Βίκυ.

Παρέλαση 28ης Οκτωβρίου 2021

Τετάρτη, 3 Νοεμβρίου, 2021

Το 3ο Δημοτικό Σχολείο Νέων Μουδανιών συμμετείχε στην καθιερωμένη παρέλαση της εθνικής μας εορτής 28ης Οκτωβρίου.

ΝΕΑ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ ΓΙΑ ΔΗΛΩΣΗ SELF-TEST

Δευτέρα, 1 Νοεμβρίου, 2021

Αγαπητοί γονείς, σας ενημερώνουμε ότι από σήμερα 1-11-2021 θα δηλώνετε το αποτέλεσμα του self-test στην πλατφόρμα https://edupass.gov.gr . Συγκεκριμένα, οι γονείς εισέρχονται στην πλατφόρμα και δηλώνουν την πρόθεση φυσικής παρουσίας τους στους χώρους της σχολικής μονάδας, ζητώντας να αποστέλλεται στη θυρίδα της σχολικής μονάδας τους η κατάστασή τους.

Α) Σε περίπτωση που έχουν νοσήσει εντός του τελευταίου εξαμήνου η δήλωση αυτή πρέπει να γίνει μία μόνο φορά και

Β) σε περίπτωση υποβολής σε rapid/PCR ή self test, όσες φορές απαιτείται από το εκάστοτε ισχύον πλαίσιο, π.χ. για τους μαθητές που δεν έχουν νοσήσει εντός του τελευταίου εξαμήνου η αντίστοιχη δήλωση στο edupass.gov.gr πρέπει να υποβάλλεται δύο φορές την εβδομάδα.

Εάν το αποτέλεσμα του αυτοδιαγνωστικού ελέγχου είναι αρνητικό,

εκδίδεται από την αντίστοιχη πλατφόρμα σχολική κάρτα αρνητικού αποτελέσματος, την οποία εκτυπώνουν τα ανωτέρω πρόσωπα.