Archive for Μάρτιος, 2024

Τρίτη, 26 Μαρτίου, 2024

H γιορτή της 25ης Μαρτίου από την Ε’ τάξη

Κυριακή, 24 Μαρτίου, 2024

Την Παρασκευή, η Ε ‘ τάξη του σχολείου μας πραγματοποίησε τη γιορτή που ετοίμασε με την εκπαιδευτικό της τάξης για την 25η Μαρτίου. Οι μαθητές, μας μετέφεραν στα γεγονότα εκείνης της εποχής μέσα από τη θεατρική παράσταση που μας παρουσίασαν. Τη γιορτή παρακολούθησαν μαθητές, εκπαιδευτικοί και γονείς του σχολείου μας.

Έπειτα οι μαθητές των μεγαλύτερων τάξεων (Γ, Δ, Ε , ΣΤ) με τη βοήθεια του γυμναστή , μας παρουσίασαν παραδοσιακούς χορούς στην αυλή του σχολείου μας.

Θεατρική παράσταση “Τα ψηλά βουνά”

Πέμπτη, 21 Μαρτίου, 2024

Χθες το σχολείο μας παρακολούθησε τη θεατρική παράσταση ” Τα ψηλά βουνά” στο Δημοτικό θέατρο Ν.Μουδανιών .

Βιβλιοπαρουσίαση “Οι τρεις σωματοφύλακες” – Α΄ τάξη

Τρίτη, 19 Μαρτίου, 2024

Την Τρίτη 19 Μαρτίου επισκέφτηκε το σχολείο μας η Κρυσταλλένια Βιγγοπουλου, οδοντίατρος και συγγραφέας του βιβλίου ” Οι τρεις Στοματοφύλακες”. Η επίσκεψη της πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων, όπου ασχοληθήκαμε με την αξία της υγιεινής διατροφής και με αφορμή την παγκόσμια ημέρα στοματικής υγιεινής που είναι στις 20 Μαρτίου. Η κυρία Κρυσταλλένια μας παρουσίασε το βιβλίο της και μέσα από αυτό μάθαμε ποιοι είναι οι χρυσοί κανόνες για υγιή και γερά δόντια. Μας έδειξε επίσης πως να βουρτσίζουμε σωστά τα δόντια μας. Στο τέλος μας έδωσε και το δίπλωμα του Στοματοφύλακα.

Βιβλιοπαρουσίαση στο 2ο Δημοτικό Ν. Μουδανιών- Α’ τάξη

Δευτέρα, 18 Μαρτίου, 2024

Οι μαθητές της Α τάξης αποδέχτηκαν την πρόσκληση του 2ου Δημοτικού σχολείου Νέων Μουδανιών. Έτσι την Τετάρτη 13 Μαρτίου επισκέφτηκαν το 2ο Δημοτικό για να παρακολουθήσουν την παρουσίαση του βιβλίου ” Το θυμωμένο αρκουδάκι” από τη συγγραφέα Γλυκερία Γκραικου. Η συγγραφέας τους μίλησε για τον θυμό και οι μαθητές μας πρότειναν τρόπους διαχείρισης του θυμού. Στο τέλος της παρουσίασης οι μαθητές μας έδωσαν τα δικά τους βιβλία με ζωγραφιές που ετοίμασαν για να ευχαριστήσουν τη συγγραφέα!

Ο Πιγκουίνος του Α2!

Τετάρτη, 13 Μαρτίου, 2024

Οι μαθητές της Α2 τάξης έφτιαξαν τον δικό τους πιγκουίνο! Και μετά αποφάσισαν να τον ταΐσουν με ψάρια. Αφού πρώτα χωρίστηκαν σε ομάδες, έγραψαν μέσα στα ψαράκια τους λέξεις. Νικήτρια βγήκε η μπλε ομάδα, αφού κατάφερε να ταΐσει στον πιγκουίνο τα περισσότερα ψάρια!

Η Γ’ τάξη κατασκεύασε το δικό της “μουσείο”

Τετάρτη, 13 Μαρτίου, 2024

Στα πλαίσια του 2ου κύκλου “Φροντίζω το Περιβάλλον” και υποθεματικής “Παγκόσμια και Τοπική Πολιτιστική Κληρονομιά” στα Εργαστήρια Δεξιοτήτων, οι μαθητές της Γ’ τάξης κατασκεύασαν δικό τους “μουσείο” με τη χρήση του πηλού, πλάθοντας διάφορα μουσειακά εκθέματα και ταξινομώντας τα με καρτελάκια σε αντίστοιχο είδος μουσείου.

Επίσκεψη της παιδιάτρου Νάτσιου Αναστασίας στην Α και Β τάξη

Τρίτη, 12 Μαρτίου, 2024

Σήμερα η παιδίατρος κ. Νάτσιου Αναστασία επισκέφθηκε την Α και Β τάξη για να ενημερώσει τους μαθητές σχετικά με τα οφέλη της υγιεινής διατροφής. Έπειτα από την εξαιρετική παρουσίαση ,οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να παίξουν παιχνίδια σχετικά με τη διατροφή. Η κ.Νάτσιου απάντησε σε όλες τις απορίες των μαθητών και την ευχαριστούμε που δέχτηκε την πρόταση να μας επισκεφθεί και να μας εξηγήσει τη σημασία της σωστής διατροφής στη ζωή μας.

Επιμόρφωση εκπαιδευτικών (11/3/2024)

Τρίτη, 12 Μαρτίου, 2024

Σήμερα οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας παρακολούθησαν το ενδοσχολικό επιμορφωτικό σεμινάριο με θέμα την αξιοποίηση του νέου διαδραστικού πίνακα και των ψηφιακών εργαλείων στη διδασκαλία .Το σεμινάριο πραγματοποιήθηκε στο 4ο Δημοτικό Σχολείο Νέων Μουδανιών.

Επίσκεψη της Γ’ και Δ’ τάξης στο Λαογραφικό Μουσείο Πολυγύρου

Δευτέρα, 11 Μαρτίου, 2024

Υπέροχη ήταν η επίσκεψη των μαθητών της Γ και Δ’ τάξης σήμερα στο Λαογραφικό Μουσείο Πολυγύρου. Τα πλούσια εξαίρετα εκθέματα του μουσείου έκαναν ιδιαίτερη εντύπωση σε όλους τους μαθητές . Επίσης ήταν εξαιρετική κι η ξενάγηση από τις κύριες του Εθελοντικού Ομίλου Πολυγύρου.

Το Αρχαιολογικό μουσείο Πολυγύρου μας παρουσίασε τα παιχνίδια της Αρχαίας Ελλάδας μέσα από μια παρουσίαση την οποία απόλαυσαν και ανταποκρίθηκαν σε αυτή όλα τα παιδιά.

Επίσκεψη της Ε’ τάξης στο Δ.Σ. Καλυβίων

Δευτέρα, 11 Μαρτίου, 2024

Οι μαθητές της Ε’ τάξης είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τη συγγραφέα Ελένη Δικαίου. Η συγγραφέας μίλησε για τα βιβλία της ξεκινώντας από “Τα κοριτσάκια με τα ναυτικά” που είναι και το πρώτο της. Απάντησε σε όλες τις ερωτήσεις των μαθητών και η συνάντηση έκλεισε με μερικές ομαδικές φωτογραφίες.

Τσικνοπέμπτη 2024

Σάββατο, 9 Μαρτίου, 2024

Όπως κάθε χρονιά , έτσι και φέτος φάγαμε και χορέψαμε την ημέρα της Τσικνοπέμπτης στον προαύλιο χώρο του σχολείου μας. Φυσικά δεν έλειψε και το γαϊτανάκι!

Παγκόσμια μέρα κατά της ενδοσχολικής βίας και του σχολικού εκφοβισμού – ΣΤ’ Τάξη

Τρίτη, 5 Μαρτίου, 2024

Σήμερα η ΣΤ’ τάξη παρουσίασε το θεατρικό που ετοίμασε με την εκπαιδευτικό της τάξης , σχετικά με την Παγκόσμια μέρα κατά της ενδοσχολικής βίας και του σχολικού εκφοβισμού. Μέσα από το θεατρικό που ετοίμασαν, μας μετέφεραν σημαντικά μηνύματα σχετικά με τη σχολική βία και τις μορφές της . Οι μαθητές σημείωσαν ότι η σχολική βία δεν αποτελεί τίποτα άλλο εκτός από παραβίαση των δικαιωμάτων των παιδιών στην εκπαίδευση, την υγεία και την ευημερία. Στο τέλος , μαζί με τον μουσικό του σχολείου μας μας τραγούδησαν το τραγούδι που δημιούργησαν για την ημέρα αυτή.