Archive for Μάιος, 2022

ΔΙΑΚΡΙΣΗ LATIN ΧΟΡΟΥ

Τετάρτη, 25 Μαΐου, 2022

Η μαθήτρια της Δ’ τάξης, Σωτηριάδου Έφη, έλαβε την πρώτη θέση στον διαγωνισμό Latin χορού – team battle που διοργανώθηκε στη Θεσσαλονίκη. Συγχαρητήρια!!

ΕΚΔΡΟΜΗ Ε’ ΚΑΙ ΣΤ’ ΤΑΞΕΩΝ

Τετάρτη, 25 Μαΐου, 2022

Οι μαθητές/τριες των Ε’ και Στ’ τάξεων επισκέπτηκαν το Βυζαντινό Μουσείο – Κέντρο Βυζαντινού Πολιτισμού << Ιουστινιανός >> στα Ν. Φλογητά Χαλκιδικής.

Αναλυτικότερα, ένα ιστορικό συγκρότημα ιδιαίτερης αρχιτεκτονικής αλλά και πολιτιστικής σημασίας ξεπροβάλλει ανάμεσα στα χωράφια και στους ελαιώνες στα Νέα Φλογητά. Το 1999 το συγκρότημα περιήλθε στην κυριότητα του Υπουργείου Πολιτισμού και της 10ης Εφορείας Βυζαντινών Αρχαιοτήτων. Σήμερα, το μνημειακό σύνολο, καταλαμβάνοντας έκταση 27 περίπου στρεμμάτων, αποτελείται από ένα συγκρότημα δύο κτιρίων του αρχικού πυρήνα (Κεντρικό και Παλαιό Κτίριο), ένα περιφερειακό (μεμονωμένο κτίριο), καθώς και διάφορες άλλες εγκαταστάσεις.

Στον χώρο έχουν διαμορφωθεί τρία ανοιχτά εργαστήρια συντήρησης που καλύπτουν τρεις βασικές κατηγορίες αντικειμένων: το βιβλίο (χειρόγραφο ή έντυπο), την κεραμική και την εικόνα. Έτσι, οι μαθητές/τριες είχαν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν ζωντανά τη διαδικασία συντήρησης αρχαιοτήτων από προσωπικό της Εφορείας. Συγχρόνως, σε μεγάλες αναρτημένες οθόνες, τούς παρουσιάστηκε η λεπτομέρεια των εργασιών, είτε σε πραγματικό χρόνο, είτε βιντεοσκοπημένα.

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤ’ ΤΑΞΗΣ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ

Τετάρτη, 25 Μαΐου, 2022

Οι μαθητές/τριες της Στ’ τάξης με τη συνοδεία της δασκάλας τους επισκέπτηκαν τον χώρο του Γυμνασίου προκειμένου να γνωρίσουν τη νέα βαθμίδα στην οποία θα μεταβούν τον επόμενο χρόνο. Οι μαθητές/τριες ξεναγίστηκαν στον χώρο του σχολείου, μίλησαν με τους καθηγητές και προετοιμάστηκαν για τη νέα μετάβασή τους.

Γ ΤΑΞΗ

Δευτέρα, 23 Μαΐου, 2022

Οι μαθητές/τριες της Γ’ τάξης ασχολήθηκαν με τα κατοικίδια ζώα στο μάθημα της Μελέτης και στη συνέχεια σχεδίασαν τα δικά τους κατοικίδια ζώα ή αυτά που θα ήθελαν να έχουν. Οι ζωγραφιές τους μάς εντυπωσίασαν για άλλη μια φορά!

Γ’ ΤΑΞΗ

Δευτέρα, 23 Μαΐου, 2022

Οι μαθητές της Γ’ τάξης υποδέχονται σιγά σιγά το καλοκαίρι δημιουργώντας στα τζάμια των παραθύρων όμορφες καλοκαιρινές ζωγραφιές.

Οι θησαυροί της Α’ τάξης

Δευτέρα, 16 Μαΐου, 2022

Οι μαθητές της Α’ τάξης σκέφτηκαν και έγραψαν τους “θησαυρούς” που έχουν μέχρι τώρα στη ζωή τους. Αγαπημένα πρόσωπα, ποδοσφαιρικές ομάδες και υλικά αγαθά ήταν μερικές από τις πιο συχνές απαντήσεις που έδωσαν οι μαθητές με τα μαγικά μολύβια τους. Οι απαντήσεις παρουσίασαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον γι αυτό και αναρτήθηκαν στην τάξη.

ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΣΤΟ TAE-KWON-DO

Δευτέρα, 16 Μαΐου, 2022

Ο μαθητής της Στ’ τάξης Τάπαλης Νικόλαος έλαβε τη 3η θέση στο Διασυλλογικό Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα ” The king of Tae-kwon-do”.

ΕΚΔΡΟΜΗ Α’ ΤΑΞΗΣ

Δευτέρα, 16 Μαΐου, 2022

Οι μαθητές της Α’ τάξης επισκέφτηκαν με τους εκπαιδευτικούς του τμήματος το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ) Αρναίας. Τα παιδιά μέσα από το πρόγραμμα “Μέλι, τροφή βασιλισσών” γνώρισαν την παραδοσιακή και σύγχρονη μελισσοκομία και τον κόσμο των μελισσών. Η ξενάγηση άρχισε με την αφήγηση ενός παραμυθιού από τους ειδικούς του προγράμματος και συνεχίστηκε με την εικαστική έκφραση των μαθητών, σχετικά με όσα άκουσαν στην ιστορία.

Έπειτα, είδαν με μεγεθυντικό φακό τα είδη των μελισσών και δοκίμασαν διάφορες ποικιλίες μελιού. Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με την ενημέρωση από ειδικούς για τη διαδικασία συλλογής, επεξεργασίας και συσκευασίας μελιού και τη βιωματική μελισσοκομία.

ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ ΜΑΣ

Δευτέρα, 16 Μαΐου, 2022

Οι μαθητές της Ε’ και Στ’ τάξης με τη βοήθεια των δασκάλων τους φύτεψαν όμορφα, πολύχρωμα λουλούδια στην αυλή του σχολείου μας μετατρέποντάς τη σ’ ένα φρέσκο και ελκυστικό μέρος.

ΓΙΟΡΤΗ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ 8 ΜΑΙΟΥ

Παρασκευή, 6 Μαΐου, 2022

Οι μαθητές όλων των τάξεων του σχολείου δημιούργησαν πανέμορφες κάρτες και κατασκευές για να χαρίσουν στις μανούλες τους για τη γιορτή της ΜΗΤΕΡΑΣ που είναι την Κυριακή 8 Μαϊου.

ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΕΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΕ ΔΕΠΥ

Πέμπτη, 5 Μαΐου, 2022

Η ψυχολόγος του κέντρου Λογοθεραπείας ”Μίλα μου” , Μαρία Ανδρεάδη, επισκέφτηκε το σχολείο μας και μίλησε στους εκπαιδευτικούς για τις στρατηγικές και τους τρόπους διαχείρισης παιδιών με διάσπαση και διαταραχές συμπεριφοράς.

Παρακάτω δίνεται η παρουσίαση της κυρίας Ανδρεάδη προκειμένου να ενημερωθούν και να βοηθηθούν όσοι γονείς επιθυμούν.