Archive for Ιούνιος, 2022

ΚΛΗΡΩΣΗ ΛΑΧΝΩΝ 14/6/2022

Τετάρτη, 15 Ιουνίου, 2022

Οι αριθμοί που κληρώθηκαν από τους λαχνούς και τα δώρα που κερδίζουν είναι οι εξής:

2 MP3 01463 ΚΑΙ 01499

2 POWER BANK 01405 ΚΑΙ 01296

1 TABLET 00559

1 ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΜΗΧΑΝΗ 00002

1 ΚΑΜΕΡΑ ΑΧΟΝ 00032

Σας ευχαριστούμε πολύ! Τα έσοδα των λαχνών θα διατεθούν για την αγορά απινιδωτή του σχολείου μας.

ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΕΣ ΕΥΧΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΝΤΗ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΚΠ/ΚΟΥΣ ΤΟΥ 3ου ΔΣ ΝΕΩΝ ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ

Τρίτη, 14 Ιουνίου, 2022

ΤΕΛΕΤΗ ΛΗΞΗΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2021-2022

Τρίτη, 14 Ιουνίου, 2022

Στις 14/06/2022 οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί των τάξεων αποχαιρέτησαν με τον καλύτερο τρόπο το σχολικό έτος 2021-2022.

Την έναρξη έκανε η Στ’ τάξη. Οι μαθητές του τμήματος, μετά από πολλές πρόβες και πολλή προσπάθεια, κατάφεραν να παρουσιάσουν με τη βοήθεια της δασκάλας τους, Κρεμμύδα Αγορίτσας, την κωμωδία του Αριστοφάνη “Λυσιστράτη”.

Ακολούθησε η Ε΄τάξη με τα θεατρικά “Ο νταής του σχολικού” και “Το κάτι άλλο”. Τα παιδιά έδωσαν το δικό τους μήνυμα για τη διαφορετικότητα και την αποδοχή, με τη βοήθεια της δασκάλας τους, Παυλούδη Αγγελίνας.

Τη σκυτάλη πήρε η Γ’ τάξη με το τραγούδι “Ν’ αγαπάς”. Ένα τραγούδι γεμάτο νοήματα και συναισθήματα. Μπράβο σε μαθητές και εκπαιδευτικούς, Σμέτη Κωνσταντία και Γιουσφαρά Χαραλαμπία.

Η Β΄ τάξη τραγούδησε το παιδικό τραγούδι “Γεια σου κύριε Μενεξέ” και το “Χέρια σαν κι αυτά”. Οι μαθητές φάνηκαν να το απολαμβάνουν και αξίζουν συγχαρητήρια στους ίδιους και στη δασκάλα τους, Γάτσου Χρυσούλα.

Την αυλαία έκλεισαν τα Πρωτάκια μας. Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του τμήματος, Καραγιαννίδου Σοφία και Μπουτζίκος Άγγελος, τραγούδησαν τον “Γλάρο” και μας ταξίδεψαν σε μέρη καλοκαιρινά.

Ο Γυμναστής του σχολείου, Χατζηπαπάς Σταμάτης, χόρεψε με μερικούς μαθητές παραδοσιακούς χορούς ως φόρο τιμής στην επέτειο της Καταστροφής της Σμύρνης.

Η τελετή ολοκληρώθηκε με την απονομή επαίνων στους νικητές, που αναδείχθηκαν από τις Αθλοπαιδιές.

Το παιχνίδι του Κρυμμένου Θησαυρού

Παρασκευή, 10 Ιουνίου, 2022

Τους μαθητές της Α’ Τάξης, περίμενε μια έκπληξη την τελευταία Παρασκευή της πρώτης τους χρονιάς στο Δημοτικό. Αφού χωρίστηκαν σε δύο ομάδες, ξεκίνησε το κυνήγι του Κρυμμένου Θησαυρού. Τα παιδιά έβρισκαν τους φακέλους, απαντούσαν στους γρίφους, που σχετίζονταν με τη Γλώσσα και τα Μαθηματικά και προσπαθούσαν να λύσουν το μυστήριο της τοποθεσίας του Θησαυρού. Οι ομάδες κατάφεραν να βρουν τον Θησαυρό, ο οποίος ήταν ένα νόστιμο παγωτάκι και το απήλαυσαν δεόντως.
Ο Κρυμμένος Θησαυρός είναι μια δραστηριότητα που συνδυάζει τη μάθηση, το παιχνίδι και την ανάπτυξη πολλών δεξιοτήτων.

ΗΜΕΡΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ Α’ ΤΑΞΗ

Παρασκευή, 10 Ιουνίου, 2022

Οι μαθητές/τριες της Α΄ τάξης με τη συνοδεία των δασκάλων τους επισκέφτηκαν την Παραλία Διονυσίου για να καθαρίσουν τον χώρο, τιμώντας την ημέρα του Περιβάλλοντος, που ήταν την Κυριακή 5 Ιουνίου. Η ημέρα εξελίχθηκε σε μια όμορφη και διασκεδαστική εκδρομή.

ΑΘΛΟΠΑΙΔΙΕΣ ΛΗΞΗΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2022

Παρασκευή, 10 Ιουνίου, 2022

Οι μαθητές/τριες όλων των τάξεων του σχολείου συμμετείχαν στις αθλοπαιδιές ( αγώνες ταχύτητας, δρομικά παιχνίδια κτλ.) που έγιναν στον προαύλιο χώρο του σχολείου λήγοντας έτσι το σχολικό έτος με χαρά και παιχνίδι. Οργανωτής των αθλοπαιδιών ήταν ο γυμναστής του σχολείου κ. Χατζηπαπάς Σταμάτης με παρουσία όλων των εκπαιδευτικών του σχολείου.

ΗΜΕΡΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

Παρασκευή, 10 Ιουνίου, 2022

Οι μαθητές/τριες των Β’ και Γ’ τάξεων επισκέφτηκαν όλες τις τάξεις του σχολείου και τους παρουσίασαν τα τραγούδια που ετοίμασαν λόγω της ημέρας του περιβάλλοντος που ήταν την Κυριακή 5 Ιουνίου.

ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΟ ”ΠΛΑΤΑΝΟΡΕΜΑ”

Τετάρτη, 1 Ιουνίου, 2022

Χθες, 31 Μαϊου, το σχολείο μας πραγματοποίησε την ημερήσια εκδρομή της στο ”Πλατανόρεμα”. Ένας ειδικά διαμορφωμένος χώρος για τους μαθητές/τριες με πολλές δραστηριότητες όπως ιππασία, τοξοβολία, σκοποβολή, αναρρίχηση και στίβους περιπέτειας. Ακόμη, ο χώρος περιλάμβανε παιδική χαρά και μια φάρμα με πολλά ζωάκια.

Οι μαθητές/τριες όλων των τάξεων έπαιξαν, διασκέδασαν, γέλασαν, έφαγαν, ξεκουράστηκαν και αναπλήρωσαν τις εκδρομές που χάθηκαν τόσο καιρό λόγω covid.

ΕΚΔΡΟΜΗ Β’ ΚΑΙ Γ’ ΤΑΞΕΩΝ

Τετάρτη, 1 Ιουνίου, 2022

Οι μαθητές/τριες των Β’ και Γ’ τάξεων επισκέφτηκαν το Μουσείο Αλιευτικών σκαφών και εργαλείων στα Ν. Μουδανιά.

Η συλλογή του περιλαμβάνει αντικείμενα, τα οποία χρησιμοποιούσαν οι πρόσφυγες της Μικράς Ασίας που ήρθαν και εγκαταστάθηκαν στην περιοχή μας. Πρόκειται για εργαλεία αλιείας, όπως παραγάδια, καμάκια, αγκίστρια, εξοπλισμό καταδύσεων. Οι συλλογές του εμπλουτίζονται συνεχώς με νέες δωρεές αντικειμένων, ενώ φιλοξενεί και ένα ομοίωμα της παραδοσιακής αλιευτικής βάρκας “Μπουγιαντές”.

Επίσης, υπάρχουν: μακέτες απεικόνισης τρόπων αλιείας, εργαλεία ναυσιπλοΐας, μία μοναδική συλλογή ελληνικών οστράκων με διαθέσιμες πληροφορίες για τον θαλάσσιο πλούτο, πλήρης εξοπλισμός κατάδυσης και προβολές βίντεο για τους Σφουγγαράδες της Καλύμνου και για την Αλιεία του γαύρου στην ειδικά διαμορφωμένη αίθουσα Βυθού.

ΕΚΔΡΟΜΗ Β’ ΚΑΙ Γ’ ΤΑΞΕΩΝ

Τετάρτη, 1 Ιουνίου, 2022

Οι μαθητές/τριες των Β’ και Γ’ τάξεων επισκέφτηκαν το Λαογραφικό Μουσείο των Ν. Μουδανιών.

Στο Λαογραφικό Μουσείο εκτίθενται οικιακά σκεύη, αγροτικά εργαλεία, φορεσιές, φωτογραφίες κ.λπ. από τη Βιθυνία της Μικράς Ασίας, το γενέθλιο τόπο των προσφύγων της περιοχής.

Οι μαθητές/τριες παρακολούθησαν με ενδιαφέρον την ξενάγηση αποκτώντας παράλληλα νέες γνώσεις για τον τόπο τους.