Archive for 1 Ιουνίου, 2022

ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΟ ”ΠΛΑΤΑΝΟΡΕΜΑ”

Τετάρτη, 1 Ιουνίου, 2022

Χθες, 31 Μαϊου, το σχολείο μας πραγματοποίησε την ημερήσια εκδρομή της στο ”Πλατανόρεμα”. Ένας ειδικά διαμορφωμένος χώρος για τους μαθητές/τριες με πολλές δραστηριότητες όπως ιππασία, τοξοβολία, σκοποβολή, αναρρίχηση και στίβους περιπέτειας. Ακόμη, ο χώρος περιλάμβανε παιδική χαρά και μια φάρμα με πολλά ζωάκια.

Οι μαθητές/τριες όλων των τάξεων έπαιξαν, διασκέδασαν, γέλασαν, έφαγαν, ξεκουράστηκαν και αναπλήρωσαν τις εκδρομές που χάθηκαν τόσο καιρό λόγω covid.

ΕΚΔΡΟΜΗ Β’ ΚΑΙ Γ’ ΤΑΞΕΩΝ

Τετάρτη, 1 Ιουνίου, 2022

Οι μαθητές/τριες των Β’ και Γ’ τάξεων επισκέφτηκαν το Μουσείο Αλιευτικών σκαφών και εργαλείων στα Ν. Μουδανιά.

Η συλλογή του περιλαμβάνει αντικείμενα, τα οποία χρησιμοποιούσαν οι πρόσφυγες της Μικράς Ασίας που ήρθαν και εγκαταστάθηκαν στην περιοχή μας. Πρόκειται για εργαλεία αλιείας, όπως παραγάδια, καμάκια, αγκίστρια, εξοπλισμό καταδύσεων. Οι συλλογές του εμπλουτίζονται συνεχώς με νέες δωρεές αντικειμένων, ενώ φιλοξενεί και ένα ομοίωμα της παραδοσιακής αλιευτικής βάρκας “Μπουγιαντές”.

Επίσης, υπάρχουν: μακέτες απεικόνισης τρόπων αλιείας, εργαλεία ναυσιπλοΐας, μία μοναδική συλλογή ελληνικών οστράκων με διαθέσιμες πληροφορίες για τον θαλάσσιο πλούτο, πλήρης εξοπλισμός κατάδυσης και προβολές βίντεο για τους Σφουγγαράδες της Καλύμνου και για την Αλιεία του γαύρου στην ειδικά διαμορφωμένη αίθουσα Βυθού.

ΕΚΔΡΟΜΗ Β’ ΚΑΙ Γ’ ΤΑΞΕΩΝ

Τετάρτη, 1 Ιουνίου, 2022

Οι μαθητές/τριες των Β’ και Γ’ τάξεων επισκέφτηκαν το Λαογραφικό Μουσείο των Ν. Μουδανιών.

Στο Λαογραφικό Μουσείο εκτίθενται οικιακά σκεύη, αγροτικά εργαλεία, φορεσιές, φωτογραφίες κ.λπ. από τη Βιθυνία της Μικράς Ασίας, το γενέθλιο τόπο των προσφύγων της περιοχής.

Οι μαθητές/τριες παρακολούθησαν με ενδιαφέρον την ξενάγηση αποκτώντας παράλληλα νέες γνώσεις για τον τόπο τους.