Archive for 3 Απριλίου, 2024

Α’ και Β’ τάξη- Επίσκεψη στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής

Τετάρτη, 3 Απριλίου, 2024

Η Α’ και Β’ τάξη επισκέφθηκε σήμερα το Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής στην Καλαμαριά Θεσσαλονίκης. Οι υπεύθυνοι τους μίλησαν για τον Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας, τη σημασία των σημάτων κι έπειτα προχώρησαν με τους μαθητές γύρω στο πάρκο προκειμένου να τους εξηγήσουν τη σωστή συμπεριφορά των πεζών και των οδηγών όταν βρίσκονται στο δρόμο. Στη συνέχεια οι μαθητές οδήγησαν τα αυτοκινητάκια του πάρκου και συμμετείχαν σε όλα τα παιχνίδια που είχαν ετοιμάσει οι υπεύθυνοι (κυνήγι χαμένου θησαυρού, παιχνίδι ισορροπίας, παιχνίδια με μπάλες και αγώνες τρεξίματος). Στο τέλος της επίσκεψης οι μαθητές έγραψαν στο βιβλίο των εντυπώσεων όσα τους εντυπωσίασαν στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής το οποίο επισκέφθηκαν για πρώτη φορά.