Την Παρασκευή 14 Οκτωβρίου 2022, επισκέφθηκε το σχολείο μας το Δίκτυο των δικαιωμάτων του παιδιού.

Το «Δίκτυο για τα Δικαιώματα του Παιδιού» (Δίκτυο) είναι ένα μη κερδοσκοπικό σωματείο που ιδρύθηκε το 2004 με βασικό στόχο την προάσπιση των δικαιωμάτων του παιδιού, όπως αυτά ορίζονται στη Σύμβαση για τα Δικαιώματα του Παιδιού (1989) του ΟΗΕ. Τα προγράμματα του Δικτύου προωθούν την αλληλεγγύη, τη συνεργασία, τη σύμπραξη , τη δικτύωση , τον εθελοντισμό , τη συλλογικότητα , την κοινωνικοποίηση και δίνουν βήμα στα παιδιά να εκφραστούν.

Έτσι, τα μέλη του Δικτύου με πολλή χαρά έδωσαν την ευκαιρία στους μαθητές της Α, Β και Γ τάξης, να έρθουν σε επαφή με τα δικαιώματα των παιδιών μέσω ευχάριστων δραστηριοτήτων ,παιχνιδιών, κατασκευών αλλά και βιβλίων. Κεντρικός τους στόχος ήταν να τους μεταφέρουν κυρίως το μήνυμα του δικαιώματος τους να λένε τη γνώμη τους και να τη στηρίζουν όταν ξέρουν ότι έχουν δίκιο.

Στις 21 Οκτωβρίου έχουν προγραμματιστεί να πραγματοποιηθούν δραστηριότητες και για τους μαθητές των υπόλοιπων τάξεων.