Σήμερα η Α’ και Β’ τάξη του σχολείου μας, επισκέφθηκαν το πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής της πόλης μας . Στο πλαίσιο αυτής της εκπαιδευτικής δράσης τροχονόμοι του Τμήματος Τροχαίας μίλησαν στους μαθητές μας για τους βασικούς κανόνες κυκλοφοριακής αγωγής. Επίσης οι μαθητές μας, είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τους σωστούς κανόνες συμπεριφοράς που οφείλουμε όλοι μας να τηρούμε κατά τις μετακινήσεις μας. Έπειτα ακολούθησε περιήγηση στον χώρο του πάρκου κυκλοφοριακής αγωγής , όπου έμαθαν να αναγνωρίζουν την οριζόντια και κατακόρυφη σήμανση καθώς και τα υπόλοιπα στοιχεία της οδού (διαβάσεις πεζών , πινακίδες σήμανσης , φωτεινό σηματοδότη ,ποδηλατόδρομο , πεζοδρόμιο κ.ά). Ευχαριστούμε πολύ τον Δήμο για τη διάθεση του πάρκου και φυσικά το Τμήμα Τροχαίας για την άμεση ανταπόκριση του και τις πολύτιμες και χρήσιμες γνώσεις που απέκτησαν οι μαθητές μας.