40 νέoi εθελοντές από Ιταλία, Ισπανία, Ελλάδα και Σλοβακία υποδέχτηκε το You in Europe στα Νέα Μουδανιά, στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος European Solidarity Corps!

Οι εθελοντές πρόσφεραν το χρόνο τους εθελοντικά σε διάφορες δράσεις που βελτίωσαν την εικόνα της πόλης μας όπως: Σχεδιασμός και ζωγραφική επιδαπέδιων παιχνιδιών σε προαύλια Δημοτικών σχολείων και Νηπιαγωγείων της πόλης μας, σε συνεργασία με το Δήμο Νέας Προποντίδας.

Οι εθελοντές βρέθηκαν και στο σχολείο μας όπου με ευχάριστη διάθεση σχεδίασαν και ζωγράφισαν τον προαύλιο χώρο και τον γέμισαν με χρώματα. Φυσικά στο τέλος χόρεψαν με τους μαθητές μας παραδοσιακούς χορούς της περιοχής μας αλλά στη συνέχεια τους έμαθαν και δικούς τους παραδοσιακούς χορούς.