Επίσκεψη στην Αμερικανική Γεωργική σχολή της Γ και Δ τάξης πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 19 Φεβρουαρίου. Οι μαθητές της Δ’ κατασκεύασαν μάσκες κωμωδίας και τραγωδίας. Ύστερα έπλασαν μικρά αγγεία με πηλό και τα φιλοτέχνησαν. Στη συνέχεια έπαιξαν το παιχνίδι διελκυστίνδα στο καθαρό και υπέροχο περιβάλλον. Έπειτα ξεναγήθηκαν στους αμπελώνες με τις διάφορες ποικιλίες που καλλιεργούνται. Τέλος κλήθηκαν να γίνουν αρχαιολόγοι και συντηρητές αγγείων .Ήταν μια ευχάριστη και καταπληκτική εκδρομή για όλους τους μαθητές την οποία απόλαυσαν.

Οι μαθητές της Γ’ τάξης παρακολούθησαν το πρόγραμμα “Κατά αγρούς Διονύσια..” Τα παιδιά έκαναν τους αρχαιολόγους, έκαναν ανασκαφή και εύρεση αντικειμένων και καθαρισμό των ευρεθέντων αντικειμένων. Επίσης έμαθαν για το μύθο του ονόματος του Θεού Διόνυσου, περπάτησαν , έπαιξαν και δημιούργησαν μάσκες και μικρά αντικείμενα από πηλό.